החופש הגדול הגיע וכל התיכוניסטים חוגגים

החופש הגדול הגיע וכל התיכוניסטים חוגגים. אבל האם היציאה מהמסגרת תעשה להם טוב? מה ההורים יכולים וצריכים לעשות כדי לעזור למתבגרים שלהם לעבור את זה בשלום?

מאות אלפי תיכוניסטים יצאו לחופש הגדול, ובעולם מלא פיתויים של המאה העשרים ואחת, בשביל הרבה מהם יציאה כזו מהמסגרת יכולה לגרום לאובדן גבולות. הנה מספר סיכונים שיש להיזהר מהם, והפתרונות המומלצים.

אינטרנט רימון
להשתמש רק במה שטוב באינטרנט

שתייה חריפה

צריכת אלכוהול יכולה להיות תופעה מדאיגה אצל מתבגרים. עבור רבים מהם השתייה עצמה היא הבילוי. לעיתים גם מופעל לחץ חברתי כבר על המתבגרים ואז הסיכון עולה עוד יותר והסיכוי של נער צעיר שכל חבריו צועקים עליו שישתה לא לשתות, יורדים למינימום. מלבד הסיכון המיידי שהאלכוהול מזמין, שתייה מופרזת של אלכוהול יכולה לגרום למוחו של המתבגר נזק מצטבר ובלתי הפיך.

סמארטפון, מחשב, טלוויזיה

כיום המסך הוא סוג של סם. כשיש מסך בקרבת מקום, במיוחד אם הוא דלוק ומהבהב, קשה שלא להישאב אליו.

נער מתבגר ממוצע יכול להעביר כ-6 שעות ביום בצפייה במסך, הרבה מעבר להמלצת המומחים, שאומרים שיותר משעתיים ביום זה כבר יותר מדי. המסכים פוגעים ביכולת הקשב והריכוז, ביכולת דחיית הסיפוקים, ובתפקוד הכללי של המוח. כל זה עוד בלי לדבר על האלימות שקיימת בתכניות הטלוויזיה, דבר המחדיר לתרבותו של הנער התקפי זעם ומוריד את היכולת לחמול ולסמפט. ככל שנער רובץ מול מסך יותר זמן, כך עולה רמת הבדידות שהוא חש. 

תכנים מיניים קשים

תכנים מיניים גם כן נחשבים כסוג של סם. תכנים מיניים הם ממכרים, וגורם לנזק רב במוחו ובעולמו המוסרי של הנער.החשיפה לתוכן הפוגעני הזה מתחילה עוד בגילאים מוקדמים יותר לצערי, וחובה עלינו לעצור זאת.

סמים אמיתיים

ככל שעוסקים יותר בלגליזציה של הסמים, כך נערים רבים יותר מקבלים את הרושם המוטעה שהשימוש בהם מותר וחיובי. בשנים האחרונות יותר ויותר אנשים צורכים סמים, הרבה מהם פשוט בשביל להפיג את השיעמום. הסמים עוזרים לנערים להתרחק מהרגשות השליליים הקיימים בהם בעקבות הצפייה הרבה במסכים ובתכנים שליליים, ולברוח מהמציאות. דווקא בגיל שהכי חשוב שהילד ילמד להתמודד עם רגשותיו, אז הוא מחליט לברוח. 

ומה אפשר לעשות?

לקבוע שעת קימה קבועה.

יש לשבת עם המתבגרים ולהגיע יחד איתם לשעה מסויימת בה הם מתחייבים לקום כל בוקר. גם אם אין תכניות לוהטות לאותו יום, אין סיבה לקום בשעה מאוחרת ולשרוף את החיים. 

לקבוע שעת שינה קבועה.

כמובן שמי שהולך לישון בארבע לפנות בוקר ימשיך לישון עד 12 בצהריים… שעת שינה קבועה באיזור 01 בלילה זה הגיוני וכל נער מתבגר יכול לקבל את הגבול הזה. 

 

אין פיג'מה ביום.

כשנשארים כל היום עם פיגמה נשארים גם עם ההרגשה הבטלנית והנמרחת. זה לא עוזר למציאת תכניות חיוביות ומשמעותיות. אין דבר כזה להישאר בפיג'מה. יש להתלבש בבגדים רגילים ולמצוא תעסוקה משמעותית כלשהי במקרה ואין תכנית לאותו יום.

קריאת ספרים/לימוד תורה.

: מוח שלא מפתחים אותו- מתנוון. על נער מתבגר למצוא ספר או שניים שהוא אוהב ולקרוא בו או ללמוד תורה בקביעות במקום וזמן שנוח לו וליבו חפץ בו.

 

ישור קו: מה מותר ומה אסור.

לא יזיק גם להדפיס את זה ולתלות בחדרו של המתבגר. החוקים צריכים להיות חד משמעיים. ילד ללא גבולות ברורים ימשיך תמיד למתוך את הגבול אל מעבר לקצהו הבלתי נראה.

התקנת סינון והגבלת זמן במסך.

קודם כל, אם לנער אין סינון בפלאפון, יש להתקין לו סינון בדחיפות. אין שום סיבה שלנער יהיה כרטיס כניסה חינם לכל העולם בכל רגע בלי שום יכולת בקרה. הייתם קונים לו כרטיס טיסה לכל מקום בעולם שהוא יבחר בלי שום גבול? לא. אז מה ההבדל? התקינו סינון ובחרו במגבלת זמן משמעותית שתעזור לנער המתבגר שלכם לשמור על גבולות הגיוניים. 

מאמרים נוספים

נגישות

עצור!

אל תצא לפני שאתה מבין מה אני יכול לעשות בשבילך

  • עזרה בהתקנת נטספארק
  • עזרה בהתקנת רימון
  • עזרה בניהול רמות ההגנה
  • עזרה בתקלות עם הסינון

לא צריך שום דבר?
צא מהאתר.
צריך? תשאיר פרטים.

צריך עזרה?

תשאיר פרטים ונהיה בקשר בהקדם בע"ה